Kaip išspręsti ūmias odos problemas ir mėgautis sveika oda? | Misija oda

Misija – sveika oda: kaip įveikti problematiškos odos keliamus iššūkius?

Sveika oda – tai ne tik estetiška išvaizda, bet ir jos kuriamas komfortas bei pasitikėjimas savimi. Deja, tačiau kartais svajonę turėti skaisčią odą apkartina jos keliami kaprizai. Nuo aknės iki dehidratacijos, rožinės ar hiperpigmentacijos – problematiškos odos požymiai gali būti itin įvairūs, tačiau visi jie veda link to paties rezultato: dar vieno žingsnio atgal kelionėje sveikos, lygios, spindinčios odos link. Tad kaip atpažinti ūmius rūpesčius, su kuriais susiduria jūsų problematiška oda, ir užtikrinti efektyvią jos priežiūrą bei pozityvius pokyčius?

Kas yra problematiška oda ir kaip ją atpažinti? 

Netikėtai išdygęs spuogelis, riebi oda ar žiemos sezonu išsausėjusi kaktos sritis – ar tai požymiai, su kuriais įprasta susidurti kiekvienam? O gal pirmasis signalas apie problematišką odą?

Terminas „problematiška oda“ apibendrina visus požymius (odos problemas), kurie kelia diskomfortą ir trukdo normaliam odos funkcionavimui. Įprastai oda problematiška laikoma tada, kai tam tikros problemos kartojasi nuolat. Visgi net ir retkarčiais pasireiškiantys požymiai gali būti priskiriami problematiškai odai, jei jie yra pakankamai intensyvūs (pavyzdžiui, sunki alerginė reakcija ar odos deginimas).

Įprastai problematiška oda siejama su paauglystėje aplankančia akne, tačiau iš tiesų požymiai gali būti įvairūs. Juos sukelia ne tik hormoniniai pokyčiai, bet ir aplinkos veiksniai, mityba, naudojami produktai ar genetika. Būtent todėl su problematiška oda susidurti gali ir vyresni žmonės.

Dažniausi problematiškos odos rūpesčiai ir kaip juos išspręsti 

Kaip ir skirtingiems odos tipams (sausai, normaliai, mišriai odai…), taip ir problematiškai odai universalaus priežiūros recepto, deja, nėra. Atsižvelgiant į skirtingus iššūkius, su kuriais susiduria kiekvieno oda, atitinkamai svarbūs ir individualūs sprendimai. Į ką atkreipti dėmesį kiekvienu atveju ir kaip adaptuoti odos priežiūros rutiną savo poreikiams? Pirmoji užduotis – pažinti konkrečią jūsų odos problemą.

Aknė 

Aknė – vienas dažniausių problematiškos odos požymių, su kuriuo susiduria net 57,8 % europiečių. Vienos konkrečios priežasties, kodėl pasireiškia aknė, nėra: ją gali lemti hormonų disbalansas, padidėjęs sebumo išsiskyrimas (kuriam dažnai įtakos turi būtent hormoniniai pokyčiai), gyvenimo būdas, mityba, stresas, bakterijų dauginamasis ant odos paviršiaus ar užsikimšusios poros. Kaip ir platus aknės katalizatorių sąrašas, taip ir požymiai, kuriais pasireiškia ši odos liga itin įvairūs: nuo inkštirų iki pūlingų, giluminių spuogų ar cistų.

Kaip pasirūpinti problematiška oda, kamuojama aknės? Reguliari priežiūra ir priešuždegiminės, riebalų išsiskyrimą reguliuojančios (tačiau odos pernelyg neišsausinančios) priemonės – efektyviausias būdas sušvelninti aknės požymius išoriškai ir savarankiškai. Itin ūmiais atvejais sveika oda džiaugtis greičiau padės aknės gydymas specialisto paskirtais medikamentais.

Rožinė 

Rožinė – lėtinė odos liga, kurios ryškiausi simptomai – odos bėrimas raudonomis dėmėmis (ypač skruostų, nosies ir smakro zonoje), kapiliarų išryškėjimas. Greta vizualių odos pokyčių jaučiamas ir fizinis diskomfortas – odos perštėjimas, deginimas, niežėjimas. Kaip ir aknės atveju, rožinės priežastys gali būti įvairios: nuo genetinių veiksnių iki simptomus suaštrinančių aplinkos dirgiklių (pavyzdžiui, pernelyg karšto vandens ar netinkamai parinktų, dirginančių produktų).

Ar įmanoma išgydyti rožinę, o galbūt veido srityje matomi estetiniai pokyčiai yra negrįžtami? Džiugi žinia ta, kad, nors rožinės veikiama oda yra ypač jautri ir kaprizinga, su tinkama priežiūra odos bėrimas raudonomis dėmėmis gali būti prislopinamas. Kaip atrodo rožinės gydymas? Paprastai jis susideda iš trijų elementų: tinkamo kosmetikos priemonių naudojimo; veiksnių, galinčių sustiprinti rožinės simptomus, vengimo; paskirtų medikamentų vartojimo.

Rožinės veikiamos odos priežiūrai prireiks ypatingo švelnumo. Nedirginančios, bekvapės odos priežiūros priemonės be alkoholio – būtinybė kiekvieno, turinčio rožinę, kosmetikos krepšelyje. Kaip niekad svarbi ir SPF apsauga visus metus, net jei saulės spinduliuose ketinate praleisti vos keletą minučių, nes saulės poveikis – tai viena dažniausių priežasčių, dėl kurių rožinės sukeltas bėrimas tampa intensyvesnis.

Itin sausa, pleiskanojanti, dehidratuota oda 

Sausa oda ir sausėjanti, pleiskanojanti ar dehidratuota oda – nors ir panašiai skambantys, tačiau išties skirtingi odos požymiai. Sausa oda – tai konkretus, genetikos lemiamas odos tipas, pasižymintis natūraliai mažesniu sebumo išsiskyrimu. Tuo tarpu odos sausėjimas, pleiskanojimas ar net dehidratacija – požymiai, kuriuos gali demonstruoti kiekvienas odos tipas, veikiamas tam tikrų priežasčių (pavyzdžiui, netinkamos odos priežiūros, aplinkos poveikio, staigaus temperatūrų pokyčio ar sezoniškumo).

Paprastai sausėjimas ir pleiskanojimas signalizuoja, kad odai trūksta riebalų, o dehidratacija – vandens. Kaip vizualiai atskirti, kuri problema kamuoja jūsų odą? Tempimo jausmas, niežėjimas, dirginimas – dažniau sausėjančios odos požymiai, o gyvybę praradusi odos išvaizda, padidėjęs jautrumas – signalas apie dehidrataciją. Su šiomis problemomis susiduriančios odos būklę pagerins aktyvus drėkinančių produktų naudojimas – pavyzdžiui, tikslingai pasirinkti veido kremai padės atkurti odos elastingumą. Naudinga vengti pernelyg karšto dušo ar produktų, sudėtyje turinčių alkoholio – tai veiksniai, galintys dar labiau išdžiovinti ir sudirginti drėgmės stokojančią odą.

Hiperpigmentacija 

Hiperpigmentacija – odos būklė, pasireiškianti odos spalvos pokyčiais nedidelėse veido ar kūno odos zonose. Hiperpigmentaciją sukelia melanino (pigmento, suteikiančio spalvą odai, plaukams bei akims) perteklius, kurį gali lemti saulės poveikis, hormonų pokyčiai, genetinis polinkis ar amžius.

Sušvelninti hiperpigmentacijos poveikį padės kruopšti apsauga nuo saulės, odos šveitimas bei odos priežiūros produktų su tinkamai pasirinktais veikliaisiais ingredientais, naudojimas. Ūmiu hiperpigmentacijos atveju pravartus ir apsilankymas kosmetologo kabinete – atkurti odos skaistumą bei pašalinti negyvos odos ląsteles padės profesionalo atliekamos procedūros (pavyzdžiui, cheminis šveitimas).

Tikslas – sveika oda? Veiklieji ingredientai kosmetikoje: kas draugai, o kas – priešai? 

Kasdienės odos priežiūros priemonės, praturtintos veikliaisiais ingredientais – ypač populiarus, o ir itin veiksmingas sprendimas daugumai odos tipų. Tačiau kyla klausimas – o ar tokią kosmetiką drąsiai gali rinktis ir problematiškos odos savininkai? O galbūt naujų produktų vertėtų dairytis kiek atsargiau? Atsakymas glaudžiai susijęs su pasirenkamais ingredientais: kol vieni iš jų gali būti itin naudingi problemai, kuri kamuoja jūsų odą, kiti nemalonius pojūčius tik suaštrins, odos būklę pablogins, o galimybę džiaugtis sveika oda atitolins.

Problematiškos odos priežiūra: kokie veiklieji ingredientai draugiški problemiškai odai? 

  • Retinolis – odos priežiūra ir produktai, praturtinti šiuo ingredientu, ypač veiksmingi kovoje su spuogais, akne, pigmentinėmis dėmėmis.
  • Hialurono rūgštis – intensyviai drėkina odą, suteikia jai stangrumo.
  • Salicilo rūgštis turi antibakterinių savybių, padeda pašalinti negyvas odos ląsteles, todėl puikiai tinka norint atsikratyti spuogų bei inkštirų.
  • Niacinamidas ramina sudirgimus, sušvelnina paraudimą, todėl puikiai tinka jautriai, rožinės kamuojamai odai.
  • AHA rūgštys šveičia odą ir šviesina pigmentines dėmeles – ypač naudinga hiperpigmentacijos atveju.

Sveika oda – jau pakeliui: kada pakaks savarankiškų pastangų, o kuomet pravartus ir specialisto indėlis?

Nors savarankiškas rūpestis savo oda itin svarbus siekiant geresnės jos būklės, kai kuriais atvejais tik pastangų namų sąlygomis gali nepakakti. Kamuoja itin ūmi aknė, rožinė ar ryškios pigmentinės dėmės? Tai – ryškus odos signalas: vertėtų kreiptis į specialistą. Tikslingai parinktos kosmetologinės procedūros (pavyzdžiui, odos valymas), individualus rožinės, hiperpigmentacijos ar aknės gydymas medikamentais, o gal tiesiog produktyvi konsultacija – profesionalo indėlis vertingas visuomet, o ypač – jaučiant diskomfortą keliančias problemas ir siekiant pasirūpinti savo spindinčia bei sveika oda.

Back to blog